Pedagoogid

Mi-kyung Lee – Violin

Mi-kyung Lee on sündinud Lõuna-Koreas. Aastast 1975 asus ta õppima Euroopasse Alberto Lysy, Igor Ozimi, Sandor Veghi ja Ana Chumachenko juhendamisel. 1985. aastal võitis Lee kuninganna Elisabethi nimelisel konkursil Brüsselis hõbemedali ning kolm aastat hiljem I preemia Münchenis ARD-konkursil. Mi-Kyung Lee on esinenud solistina Baieri Raadio sümfooniaorkestri, Berliini Raadion sümfooniaorkestri, Zürichi Tonhalle-orkestri, Baseli sümfooniaorkestri, Württembergi kammerorkestri, Salzburgi Camerata Akademia, Liege’i filharmoonikute, Brüsseli festivaliorkestri ja Leipzigi Raadio jpt.orkestritega. Mi-kyung Lee on kogenud kammermuusik, kes esineb regulaarselt Casalsi, Menuhini, Prussia Coveni, Leicesteri, Kuhmo, Naapoli, Helsingi, Korsholmi, Berliini ja Salzburgi festivalidel. Ta kuulub ka Alia Musica -kammeransamblisse, mille rajajaks Berliinis on Ralf Gothóni, Mi-kyung Lee, Brett Dean, Alexander Baillie ja Esko Laine. Mi-kyung Lee on plaadistanud firmadele EMI, Claves, EMS ja Da Camera Magna ning samuti teinud mitmeid raadio- ja tv-salvestusi. Aastast 1986 on Mi-kyung Lee Gsaadi Menuhin-Akadeemias külalisprofessor. 1998 nimetati Mi-kyung Lee De Montfordi ülikoolis (Inglismaa) muusika audoktoriks. 1994-2003 oli Mi-kyung Lee Lemi-Lappeenranta muusikafestivali (Soome) kunstiline juht. Käesoleval ajal töötab ta professorina Müncheni Muusika- ja Teatrikõrgkoolis.

Arvo Leibur

ERSO kontsertmeister / Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia

Arvo Leibur on lõpetanud Tartu Lastemuusikakooli Virve Vääri viiuliklassis, Tallinna Muusikakeskkooli (1982) dotsent Jüri Gerretzi juures ning Moskva konservatooriumi (1989) dotsent Irina Botškova juhendamisel. Ta on kahekordne vabariikliku konkursi laureaat ning pälvinud tiitleid mitmel rahvusvahelisel viiuldajate konkursil. 2005. aastal omistati talle Eesti Muusikanõukogu interpretatsioonipreemia panuse eest ERSO kõlapildi kujundamisel ja silmapaistva solistitegevuse eest, 2008. aastal Hollandi Kuningriigi Oranje-Nassau orden ja 2015. aastal Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia kaaluka panuse eest Eesti muusikaellu ja keelpillikultuuri arengusse. Arvo Leibur on solistina esinenud kõigi olulisemate Eesti orkestrite ees – koos ERSOga ligi 30 korral, sh. 1993. aastal festivalil Europamusicale Münchenis, korduvalt Tallinna Kammerorkestriga, sh. 2005. aastal orkestri Jaapani-turneel, Vanemuise sümfooniaorkestriga, Haapsalu Kammerorkestriga, Hortus Musicuse Akadeemilise Orkestriga ning mitmete Hollandi ja Soome orkestritega. 1990. aastatel alustas Arvo Leibur koostööd orkestriga Nieuw Sinfonietta Amsterdam (praegune Amsterdam Sinfonietta), 1995. aastal sai temast Holland Symfonia kontsertmeister. Külaliskontsertmeistriks on teda kutsunud sellised orkestrid nagu Haagi Residentie-orkester, Hollandi Balletiorkester, Hollandi Raadio Filharmooniaorkester, Hollandi Kammerorkester ja Tallinna Kammerorkester. Solisti ja kammermuusikuna on Arvo Leibur esinenud kogu Euroopas. Ta on salvestanud soolo-CD “Euroopa virtuoosid” Corelli, Paganini, Handoškini, Kuulbergi, Bulli ja Wieniawski muusikaga, koos pianist Vardo Rumesseniga firmale BIS albumi Tubina viiuliteostega, lisaks mitmeid CDsid (“Viva España”, “Tango King Astor Piazzolla”, “Drama”) koos Terje Terasmaa ja Heiki Mätlikuga. Lisaks interpreeditegevusele on Arvo Leibur Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia keelpilliosakonna juhataja.

Aet Ratassepp

Soome Rahvusooper

Aet Ratassepp on saanud hariduse Tallinnas Ivi Tiviku ja Mari Tampere ning Moskvas Igor Bezrodnõi käe all. 1991 võttis ta osa rahvusvahelisest Bostoni Sümfooniaorkestri suvekursusest Tanglewoodis (USA), kus tema õpetajaks oli Louis Crasner. 1997-2001 täiendas Aet Ratassepp end Helsingi Sibelius-Akadeemia doktorantuuris Mi-kyung Lee ja Ralf Gothóni juhendamisel. Aastail 2002-2004 töötas Aet Ratassepp õppejõuna Eesti Muusika-akadeemias, hiljem eraõpetajana. A. Ratassepp on töötanud Turu Linnaorkestris, Birminghami Sümfooniaorkestris, Nieuw Sinfonietta Amsterdamis, Estonian Festival Orchestra-s ja alates 1991.a. Soome Rahvusooperi orkestris. Aet Ratassepp on vabariikidevahelise ja vabariiklike konkursside laureaat. Ta on esinenud solistina ERSO ja Turu Linnaorkestriga ning erinevates kammerkoosseisudes Eestis, Soomes, Venemaal ja USA-s. Aastail 1999-2018 korraldas ta koos Mart Ernesaksaga Hiiumaa Kammermuusikapäevi.

Kaido Välja

ERSO 2. viiuli rühmakontsermeister / Tallinna Muusikakeskkool

Aastast 1992 on Kaido Välja Tallinna Muusikakeskkooli viiulipedagoog (aastast 2018 omab meisterõpetaja taseme 8 ametijärku) ning tegutseb õpetajatöö kõrval nii orkestris kui ka kammermuusikuna. Aastatel 1993-2009 oli ta tegev Tallinna Kammerorkestris, aastast 1996 II viiulirühma kontsertmeistrina. Aastast 2010 kuni tänaseni on Kaido Välja ERSO II viiulirühma kontsertmeister. Esinemised on viinud teda paljudesse Euroopa riikidesse, Venemaale, Jaapanisse ja USAsse. Tihe koostöö seob teda mitmete barokkansamblite ja –orkestritega. Barokkmuusika on viinud teda esinema solistina ERSO ette. Aastast 2014 on ta Eesti Keelpilliõpetajate Ühingu president. Tema korraldusel toimuvad Eestis populaarsed noorte keelpillimängijate suvekursused Värskas (2019 juba 22. korda), ellu on ta kutsunud mentorkoolitused eesti keelpilliõpetajatele Eestis. Pedagoogina viib läbi metoodilisi koolitusi ja meistriklasse nii Eestis kui väljaspool.